A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Опорний заклад освіти "Визирський ліцей" Визирської сільської ради Одеського району Одеської області

Екстернат

Фото без опису

Екстернат — це індивідуальна форма навчання, за якої учень самостійно опановує навчальний матеріал відповідно до держстандарту, а перевірку знань проходить у школі. Для цього у закладі освіти він отримує індивідуальний план і підручники, а на початку навчального року може розраховувати на консультації вчителів. Розказуємо, чим екстернат відрізняється від сімейної форми, як організувати екстернатне навчання для своєї дитини у 2025 році та які перепони на цьому шляху можуть виникнути.

Індивідуальні форми навчання через війну стали рятівним жилетом для багатьох дітей та батьків, які вимушені були змінити місце проживання та для яких надважливо зберегти зв’язок з українською освітою. Тож варто розуміти всі нюанси екстернату, щоб визначитися, чи підходить ця форма вам та/або вашій дитини.

Екстернат у школі: загальні моменти

Навчаючись на екстернаті в державній школі, учень закріплюється за певним класом та має доступ до всієї шкільної інфраструктури: практичних занять, спортивного залу, відвідування виховних заходів, екскурсій, участі в олімпіадах тощо. Не рідкість, коли за цією формою навчаються діти-спортсмени, які залучені до тривалих змагань, регулярних тренувань, тож не мають змоги систематично приділяти час урокам. А ще екстернами можуть дорослі, які свого часу не пройшли атестацію і не отримали атестат, та прагнуть надолужити це. 

Випускники, які навчалися екстерном, зазвичай не можуть претендувати на золоту медаль — таку норму містить Положення про золоту медаль «За високі досягнення у навчанні» та срібну медаль «За досягнення у навчанні». Однак, якщо місцева влада вирішить інакше, ці випускники можуть отримати таку нагороду. Що стосується срібної медалі, то загальних обмежень для екстернів немає.

Відмінності екстернату від сімейної (домашньої) форми навчання

На перший погляд може здатися, що сімейна форма майже ідентична з екстернатом, бо в обох випадках опановувати навчальний матеріал доведеться самостійно. Проте між цими формами є певні відмінності:

 

Екстернат

Сімейна форма

Вікові обмеження

можна навчатись у будь-якому віці

до 18 років

Взаємодія зі школою

1 або максимум 2 рази на рік — для

складання річних контрольних робіт та, якщо це випускний клас, ДПА

не менше 2 разів на рік

Швидкість опанування програми

дозволено опановувати шкільну програму швидше за своїх однолітків, тобто проходити за один рік кілька класів

така сама, як і при очному навчанні — за один навчальний рік опановується програма одного класу

Доступність

потрібно зазначити одну з підстав (дивіться нижче) та підтвердити її відповідним документом. Виключення діє для осіб, хто бажає прискорено опанувати зміст навчальних предметів одного або декількох класів (рівнів повної загальної середньої освіти) або бажає самостійно опанувати зміст окремих навчальних предметів за певний клас — їм дозволено не надавати таку довідку

для переведення ніяких спеціальних підстав і довідок про це подавати не потрібно

Екстернат: хто має право

Норми про екстернат регулює Положення про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти. Це положення зокрема визначає категорії осіб, які мають підстави для екстернату. Екстернат організовується для тих, хто:

  • з поважної причини не може відвідувати школу: через стан здоров’я, збройний конфлікт, проживання за кордоном / на неконтрольованій території / лінії зіткнення / території з режимом надзвичайної ситуації чи надзвичайного стану;
  • не може пройти річне оцінювання;
  • не завершив здобуття певного рівня повної загальної середньої освіти в закладі освіти та/або не має результатів річного оцінювання з окремих навчальних предметів та/або атестації;
  • є громадянами України, які здобувають шкільну освіту за кордоном;
  • є іноземцями / особами без громадянства / біженцями, які зараз проживають в Україні;
  • прискорено опанували або бажають опанувати зміст навчальних предметів одного або декількох класів (рівнів повної загальної середньої освіти);
  • самостійно опанували або бажають самостійно опанувати зміст окремих навчальних предметів за певний клас;
  • засуджені до довічного позбавлення волі;
  • є іноземцями й постійно проживають за кордоном, але бажають здобути освіту в приватних закладах освіти України.

Отже, щоб навчатися на екстернаті, у вас / вашої дитини мають бути підстави для цього. Саме одну з них вам потрібно буде зазначити в заяві на переведення на екстернат.

Зарахування на екстернат у школі: терміни

Зарахування на індивідуальну форму освіти, зокрема й екстернат, зазвичай проводиться до початку навчального року. Проте перейти на екстернат ви можете й протягом навчального року, але не пізніше ніж за 3 місяці до річного оцінювання чи ДПА.

Якщо ви / ваша дитина здобуває освіту за кордоном, або маєте відношення до тимчасово окупованих територій, лінії зіткнення, то можете розраховувати на зарахування і переведення на екстернат протягом усього календарного року — таку норму зазначено в положенні та нагадує МОН.

Алгоритм зарахування / переведення на екстернат 

1. З’ясуйте, чи організовує ваша школа екстернатну форму навчання

У МОН наголошують, що «форми освіти, які забезпечує заклад, обов’язково мають бути вказані на його вебсайті». Якщо немає цієї інформації, або немає сайту, тоді зв’яжіться з адміністрацією школи електронною поштою чи телефоном.

Зауважимо, що наразі не всі державні школи забезпечують екстернатне навчання. Тому може трапитися, що вам відмовлять у вашій школі. У такому випадку вам мають посприяти у зарахуванні дитини до іншої школи, де працюють за такою формою.

2. Оформіть документи

Напишіть заяву на зарахування / переведення на екстернат, за зразком, який ми підготували для вас. Зазначте підставу та додайте до неї підтверджувальні довідки. Зробити це можна засобами електронного зв’язку, але заяву ви маєте писати власноруч та ставити підпис, і вже після цього надсилати її скан- або фотокопію. Якщо дитина неповнолітня, заяву пишуть її батьки / опікуни. Подати заяву може особисто неповнолітня особа, яка виїхала з ТОТ в супроводі родичів / інших повнолітніх осіб, які не є її законними представниками.

Якщо вам потрібен екстернат лише для того, щоб пройти річне оцінювання та/або атестацію, то в заяві ви маєте вказати навчальні предмети, які потрібно скласти.

3. Ознайомтеся з вимогами школи

Для вас / вашої дитини у школі складуть індивідуальний план, де буде зазначено перелік предметів, теми та дати проведення контрольних робіт. Ось приклад індивідуальних навчальних планів для 1–11 класів.

Також у школі на початку навчання на екстернаті ви можете отримати індивідуальні консультації вчителів щодо нюансів вивчення тем / предметів, формату перевірки знань тощо, поставити свої запитання. Радимо запитати, у якій формі (тести, письмове / творче завдання тощо) проходитимуть контрольні, чи потрібно підключатися онлайн під час виконання контрольних або достатньо виконувати у зручний для себе час та надсилати виконані завдання. Зауважимо, що формат перевірки знань / контрольних робіт кожна школа визначає самостійно.

Екстерни з ТОТ чи лінії зіткнення можуть одночасно пройти атестацію за рівні базової та профільної середньої освіти, тобто за 9 та 11 класи.

Дата: від до Скинути

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень